Média és web
Bevezető szöveg:

 

A média és web témakörünkben a közélet, média és web által teremtett világot és benne a romák helyzetét járjuk körül. Ezen belül az internet nyújtotta lehetőségeket és veszélyeket, a roma identitás különböző médiumokban való megjelenítésének módszereit. Továbbá a közéleti és kulturális médiumok romákra vaonatkozó közléseinek elemzésére alkalmas óravázlatot és feladatokat adunk.

 

A romaság mediális (média által közvetített) megjelenése alapvető fontosságú napjainkban, amikor az információ jelentős hányada a médiumokon keresztül jut el a széles közönséghez. A TV, rádió és internet által meghatározott térben azonban a romaság az esetek jelentős részében sztereotipikus módon jelenik meg, a meglévő előítéleteket táplálva és bizonyos esetekben újakat is teremtve. Úgy gondoljuk, ezek feldolgozásakor kiemelten fontos, hogy módszertanában is olyan eszközökkel kerüljön földolgozásra a tématerület, mely az előítéletek tudatosításához, a sztereotipikus gondolkodás visszaszorításához járul hozzá. Az előítéletek ráadásul nem csak a romákat sújtják, hanem a többségi társadalom tagjait is. A többség és kisebbség közötti távolság ezáltal csak nő.  Munkamódszerünkkel az a célunk, hogy a széles társadalmi, szociális környezetet mozgató kritikus gondolkodás általánossá váljon az oktatásban.

 

A segédanyag e témakörhöz tartozó feladataiban is arra törekedtünk, hogy mind kisebbségi, mind integrált órán alkalmazhatóak legyenek, a közélet és médiumok világát annak komplexitásában kezelje, e térben nyújtson lehetőséget a roma kisebbségi kultúra, történelem, identitás megszólaltatására, értelmezésére és megélésére.

 

 

 

Az alábbiakban - miként más témák esetében is - találhatsz:

  • egy óravázlatot, mely a roma kisebbségi témakörök iskolán belüli, kreatív és strukturált feldolgozására ad lehetőséget egy rádióprogram-sorozat tervének kidolgozása révén
  • 10 elemből álló fogalomtárat, mely a közélet és média viszonyaira vonatkozó kulcsfogalmakat határoz meg
  • további két feladatot, melyek feldolgozása az óravázlatnál szabadabb, témája átfogóbb és több tanórányi tevékenységre nyújt lehetőséget
  • kép és multimédiatárat, mely az órai munka során használható, és az élményszerű ismeretszerzést szolgálja
  • linkgyűjteményt, melyben a témához kapcsolódó fontosabb honlapokat gyűjtöttük össze Neked, természetesen a teljesség igénye nélkül.

 

Óravázlat:

Témakör: közélet, média, web

Téma: rádióprogram

 

Oktatási célok:

 

1. Ismeretszerzés :

a. A tömegkommunikációs eszközökről, célokról

b. Sztereotíp romaképről – romák megjelenítéséről a médiumokban

c. Roma identitás kifejezési eszközeiről

 

2. Fejlesztő munka:

a. Kommunikáció

b. Együttműködés

 

Kulcsfogalmak:

média, médium, hír, vélemény, műsorszerkesztés, tömegkommunikáció, sztereotípia

 

 Tartalom

 Készségek fejlesztése

 Módszer

 Eszköz

Idő

 Megjegyzés                                                    

BEVEZETÉS, RÁHANGOLÓDÁS, AZ ELŐZETES ISMERETEK FÖLTÉRKÉPEZÉSE ÉS AKTIVIZÁLÁSA


Beszélgetés arról, hogy milyen, a romák számára készülő TV, rádióprogramokat, internetes oldalakat ismernek, látogatnak.
(Az alábbi kérdések példák az előzetes ismeretek föltérképezéséhez.)

Milyen, romákról szóló műsorokat, honlapokat szerettek?

 

Mitől jók ezek a műsorok, honlapok?

 

Milyen témákról szólnak ezek?

 

Milyen olyan, nem feltétlen roma temájú műsort, honlapot szerettek, ami a titeket érintő, érdeklő témákról szól?

• Kritikus gondolkodás


• Vitakultúra


• Kommunikáció

Körben ülve a tanár által moderált beszélgetés

 Nincs

 8 perc

Az előzetes ismeretek föltérképezése nyomán előjönnek a személyes élmények, ismeretek. Az ezekről való beszéd, a kortársak és a Te kérdéseid, válaszaid sok információt adnak arról, hogy milyen ismeretekkel bírnak a tanulók a témáról, azoknak mi lehet a forrása. Sok segítséget adhat a munkádhoz, a motiváció fenntartásához, ha ezekhez a forrásokhoz nyúlsz elsőként és rájuk reflektálva bővíted az ismeretüket, gondolkodásukat.

FELADAT

Egyéni munka


Válasszon ki mindenki önálló munkában egy általa ismert és szeretett, lehetőség szerint romákról (is) szóló TV vagy rádióműsort. Gyűjtse össze 10 pontban, hogy miért szereti azt a programot.

 

 • Innovatív gondolkodás


• Kritikus gondolkodás


• Reflektív gondolkodás


• Elemzőképesség


• Önálló munkavégzés

 

• Füzet


• Toll

 8 perc

 

FELADAT


Brainstorming (ötletroham)

Gyűjtsetek össze minél több jellemzőt, amitől jó/érdekes/hasznos lehet egy TV vagy rádióműsor!

• Innovatív gondolkodás


• Kommunikáció


• Figyelem


• Ismeretszerzés

 

 • Nagyalakú (A2-es) papírlap vagy tábla


• Filctoll vagy kréta

 10 perc

 A brainstorming szabályai:


• Mindenki szabadon elmondhatja az ötletét


• Minden elhangzott ötlet fölkerül a táblára abban a formában, ahogy elhangzott – tehát nem értelmezve


• Nem minősítjük egymás ötletét


• Nincs rossz ötlet!

FELADAT


Csoportmunka – programalkotás az iskolarádió számára

4-5 fős csoportokban dolgozva tervezzék meg a tanulók az iskolarádió roma tematikájú műsorának egy hetes programtervét.


Az adás az iskolahét során minden nap 15 percig, a nagyszünetben szól.


A következő kérdésekre adjanak a tervezett  programfolyamhoz kapcsolódóan választ:


• Milyen témákat terveztetek a programfolyamba?


• Miért azokat a témákat választottátok?


• Hogyan érinti az adott kérdéskör a romaságot?


• Hogyan oldanátok meg a tartalmak földolgozását, azaz, mi lenne a témához választott program?  (Ki beszélne, hogyan illusztrálnák a témát, témákat?)

 • Absztrakt gondolkodás


• Áttekintő képesség


• Elemző képesség


• Kritikus gondolkodás


• Kommunikációs készség


• Munkaszervezés


• Innovatív gondolkodás


• Együttműködési készség


• Érvelési képesség

Asztalok köré ülve csoportmunkában dolgoznak.
Tanácsadóként, koordinátorként segítheted a munkájukat.
Bíztasd őket, hogy úgy tervezzenek, hogy most minden lehetséges!

• Minden csoport számára egy-egy nagyalakú (A2-es) papírlap


• Filctollak


• Ragasztócsík/ blue tack, mellyel a falra függeszthető a bemutató során a papír

 15 perc

Ha van az iskolának iskolarádiója, ha nincs, mindkét esetben emeld ki, hogy engedjék szabadjára a fantáziájukat, ne a meglévő keretek, szokások szerint tervezzenek. Ez alkalommal minden lehetséges! (Pénztől, technikától stb. függetlenül.)

 

Azért fontos ezt külön hangsúlyozni, mert


• A gyerekek sokszor meglepően konzervatívok


• Hagyjuk szárnyalni a fantáziájukat, még akkor is, ha szűkösek a valóságos lehetőségek, hiszen a világunkat mi teremtjük!


• Sokszor megszervezhető a célok eléréséhez vezető út, még ha nehéz is vagy annak tűnik

 

FELADAT


Közös földolgozás

Minden csoportból egy valaki mutassa be a többi csoportnak az elkészült programtervet. Ismertesse, hogy:


• Milyen témákat terveztetek a programfolyamba?


• Miért azokat a témákat választottátok?


• Hogyan érinti az adott kérdéskör a romaságot?


• Hogyan oldanátok meg a tartalmak földolgozását, azaz, mi lenne a témához választott program?  (Ki beszélne, hogyan illusztrálnák a témát, témákat?)

 • Absztrakt gondolkodás


• Áttekintő képesség


• Problémaelemző képesség


• Kritikus szemlélet


• Információfeldolgozás képessége


• Előadó képesség


• Kommunikációs készség

A csoport-szóvivők egymás után bemutatják a csoportmunka eredményét a többi csoportnak.

• Minden csoport számára
egy-egy nagyalakú (A2-es) papírlap


• Filctollak


• Ragasztócsík/ blue tack, mellyel a falra függeszthető a bemutató során a papír

 

Csoportonként 3-3 perc az előadásra

Csoportonként 2-2 perc a kérdésekre

A közös megbeszélés során mindvégig légy figyelemmel arra, hogy mennyiben:


• Sztereotípiákat erősítő a témafeldolgozás?


• Megjelenik-e a többségi társadalom a programban?


• Sokoldalú, a társadalmi együttélés többféle területére reflektáló-e a program?

 

E szegmensekről a következő órán érdemes külön beszélni.

Nem baj, ha a földolgozás átnyúlik a következő órára! Ebben az esetben össze lehet kötni a tématerület további elemzésével.

 

A következő órán a téma feldolgozása folytatható.

A következő óráig mindenki válasszon ki egy, a TV-ben vagy a rádióban sugárzott, romákat érintő műsort és elemezze az órán kipróbált 4 szempont alapján.

Beszéljétek meg a saját készítésű és a TV-ből, rádióból gyűjtött elemzések kapcsán a többség és kisebbség viszonyára vonatkozó kérdéseket!

Lásd az előző óra végét támogató megjegyzés ide vonatkozó részét:
Mennyiben:


• Sztereotípiákat erősítő a témafeldolgozás?


• Megjelenik-e a többségi társadalom a programban?


• Sokoldalú, a társadalmi együttélés többféle területére reflektáló a program?

 

Ügyelj rá, hogy a kisebbségi identitáserősödés ne váljon a többség iránti előítéletek és kirekesztés erősítőjévé.

 

 

 

 

Ha van az iskolában iskolarádió, a programterveket össze lehet szerkeszteni egy több hétre szóló – akár hónapos időkeretet fölölelő – műsorfolyammá.

 

Az így kialakított programmal, a gyerekek közül képviselőket választva föl lehet keresni az iskolavezetést a kezdeményezéssel.

 

Még sikeresebb lehet a program, ha együttműködő az iskolavezetés a roma kisebbségi oktatási programmal és már az óra előtt egyeztetsz a rádióprogram lehetőségéről. Ha támogatást kapsz, a gyerekek már a valóságos lehetőség és kihívás tudatával készülhetnek, kipróbálhatják magukat, hozzájárulhatnak a cigányságot érintő előítéletek lebontásához.

 

 

 

 

Tantárgy-koncentráció:

 

Irodalom, nyelvtan:

például:

  • Folyóiratok a 20. században - Nyugat
  • Szövegtan, stilisztika
  • Kommunikáció - üzenet

 

Történelem:

például:

  • Híres TV és/vagy rádióprogramok a történelemben
  • A propaganda szerepe a hitleri Németországban
  • Szamizdat irodalom

 

 

 

Feladatok

 

Feladat 1.

 

HÍREK ÉS MŰSOROK SZÜLETÉSE

 

A feladat során a gyerekekkel közösen válasszatok ki egy romákat érintő eseményt vagy témát. Ez lesz az a közös alap, melyet a gyerekek kedvükre, fantáziájukhoz és kreativitásukhoz mérten alakíthatnak.

A gyakorlat célja, hogy a gyerekek kipróbálják a hírkészítést és saját tapasztalataikon keresztül ismerjék meg az abban rejlő lehetőségeket és veszélyeket.

 

RÁHANGOLÓDÁS

 

Beszélgessetek arról, hogy milyen tapasztalataik vannak a hírekben, tv műsorokban, rádióban, interneten megjelenő, romákat érintő témák feldolgozásával kapcsolatban.

 

Kérdések, melyek segíthetnek téged az előzetes ismeretek föltérképezésében, a gyerekek feladatra hangolásában és aktivizálásában:

  • Milyen híreket hallottatok mostanában, ami a romákkal kapcsolatos?
  • Milyen forrásokból jutnak el hozzátok a hírek?
  • Milyen műsorokban vannak roma szereplők?
  • Hogyan ábrázolják a romákat a különböző műsorokban, hírekben?
  • Milyen romáknak szóló médiumokat ismertek?
  • Milyen tv/rádióműsorokat szerettek? Miért?
  • Milyen honlapokat szerettek leginkább? Miért?
  • Mire használjátok az internetet?

 

A ráhangolódást követően gyűjtsétek össze brainstorming módszerrel, hogy milyen romákat érintő híreket, témákat hallottak mostanában. A gyűjtést követően szavazzanak a gyerekek a hírekre/témákra. Ennek módja:

 

  1. Minden gyereknek van három szavazata.
  2. A három szavazatot bárhogyan fölhasználhatja, egyesével is szavazhat egy-egy hírre/témára, de akár mindhárom szavazatát is fölteheti ugyanarra.
  3. Sorban mindannyian szavazzanak, te pedig a táblán vagy flip charton vezesd a szavazás állását.
  4. A legtöbb szavazatot kapott hír vagy téma kerül földolgozásra, az lesz a közös alap. E választási formának demokratikusabb módja, ha írásban, titkosan kell leadni a szavazatokat, melyeket nyilvánosan fölnyitva és fölolvasva rögzítesz a táblán. Ezzel a verzióval elkerülhető, hogy a csoportnyomás befolyásolja a döntést, vagyis az, hogy az első 5-10 hasonló szavazat után már a csoporttöbbség nyomása és véleménybefolyásoló ereje nyomán a valóságos sokszínűség nem tud megjelenni.

 

A közösen kiválasztott témát csoportokban dolgozzák föl a gyerekek. Minden csoport ugyanazzal a témával foglalkozik, ám más-más módon: más médium és/vagy műsor mintájára. A feldolgozás módját illetően szabadon választhatnak.

 

 

Példák a lehetséges földolgozási módokhoz:

  • Hír egy napilapból, például a Népszabadságból, de akár a Blikk-ből is lehet
  • Hír valamelyik híradóból
  • Riport egy roma kisebbségi tv-műsorból
  • Cikk egy roma tematikájú honlapról, például a Romapage-ről vagy a Romnet-ről
  • A Mónika show egy témája
  • Jelenet a Barátok közt vagy a Jóban Rosszban egy epizódjából 

 

A megszerkesztett anyagot (hírt vagy műsorrészletet) a csoportmunkát követően bemutatják egymásnak. Ezt követően a többi csoport megpróbálja kitalálni, hogy milyen műsor stílusában szólaltatta meg az adott csoport a témát és/vagy milyen médium számára készült a hír. Földolgozás egyetlen kritériuma, hogy az létrejött anyag  pozitív üzenettel bírjon!

 

Adj kellő időt a csoportmunkára. A szükséges idő hosszúsága függhet például a gyerekek korától, a téma összetettségétől, fegyelmezési nehézségektől, óraszámtól

A csoportmunka után minden csoport bemutatja a saját anyagát (pl.: fölolvassa a hírt, eljátssza a jelenetet) a többieknek, akik a bemutató után megpróbálják kitalálni, hogy hol jelenhet meg a hír vagy műsorjelenet.

 

Értékelési szempontok:

  • Hogyan érezted magad a közös munka során? Méltatlanul alábecsüljük az érzelmekről való beszélgetést. Nehezen különítjük el az érzelmi okokat és az érzelmeken kívüli, objektív okokat, mikor együttműködünk vagy éppen konfliktusunk van valakivel. Ha lehetőség van beszélni az érzelmekről, kezelhetőbbé és érthetőbbé válik a helyzet. Az sem mellékes, hogy az érzelmek felszínre hozásával általában nyugodtabbá válik az ember, ezáltal a tanulás is könnyebben megy és több élvezetet nyújt.
  • Miért azt a feldolgozást választottátok? Hogyan dőlt ez el?
  • Részt vett-e mindenki a feladatban? Ha igen, hogyan oldottátok ezt meg? Ha nem, miért nem? Szükséges a lehető legtöbb alkalommal nyíltan beszélgetni arról, hogyan is zajlott az együttműködés. Erre azért van szükség, mert éppen a "HOGYAN?" az a terület, ahol a hétköznapok során hátrányba kerülnek a roma származásúak. Rengeteg döntést hozunk nap-nap után, ám gyakran elfeledkezünk arról, minden érintettnek lehetőséget bizotsítsunk elmondani a véleményét, föltenni a kérdését. Számos lehetőségtől vágjuk el magunkat akkor, ha ezt elmulasztjuk. Továbbá a konfliktusok nagy része is megelőzhető, ha nem mások feje fölött születnek a döntések.
  • Volt-e valamiben vita közöttetek a csoportmunka során? Ha igen, mivel kapcsolatban? Hogyan jutottatok egyezségre? Ha nem jutottatok, mi lehet ennek az oka?
  • Okozott-e valami meglepetést a feladat során?
  • Okozott-e valami nehézséget? Kihez fordultál akkor segítségért? Miért?
  • Nagyon fontos készség annak fölismerése, amikor nehézségbe ütközünk, valamint az, hogy mihez kezdünk ekkor, tudunk-e tanácsot, segítséget kérni. Érdemes erre kimondottan fölhívni a gyerekek figyelmét, hiszen napjainkban egyre inkább a csoportos munkavégzéshez szükséges készségek és képességek azok, melyekre a felnőtt életünk során szükségünk lesz.
  • Mi volt számodra a legérdekesebb benne?
  • Szerinted melyik csoporté volt a legérdekesebb előadás? Miért?

 

 

Feladat 2.

 

OTTHON AZ INTERNETEN

 

A feladat célja, hogy a gyerekek úgy ismerjék meg az internet adta lehetőségeiket, hogy közben saját identitásuk megjelenítésén, sokszínűségén, részletein is gondolkodnak, vitatkoznak.

A gyakorlat során a gyerekek elkészítik saját közösségük (roma kisebbségi csoport, osztály vagy iskola) honlaptervét.

 

RÁHANGOLÓDÁS, ELŐZETES ISMERETEK FÖLTÉRKÉPEZÉSE, AKTIVIZÁLÁSA

Mielőtt belefognátok a munkába érdemes beszélgetni az internetről, a gyerekek internetezési szokásairól, érdeklődésükről.

 

 

Kérdések, melyek segíthetnek téged az előzetes ismeretek föltérképezésében, a gyerekek feladatra hangolásában és aktivizálásában:

  • Ki használja közületek az internetet?
  • Mi mindenre lehet használni?
  • Milyen oldalakat szoktatok használni? Mire?
  • Mi volt számotokra a legérdekesebb élmény az internettel kapcsolatban?
  • Okozott-e már meglepetést az internet?
  • Milyen veszélyeket rejt az internet? Mennyire lehet megbízni abban, amit az interneten találtok? Honnan lehet vajon tudni, hogy igaz-e az ott talált információ?
  • Volt már olyan, hogy kínos helyzetbe kerültél az interneten?
  • Van-e olyan, amit tilos csinálni az interneten?
  • Van-e közületek valakinek saját honlapja?

 

Érdemes projektort használni, ha lehet, és közösen megnézni roma tematikájú vagy a gyerekeket bármilyen okból érdeklő honlapokat.  Néhány szempont, ami segíthet az adott oldal elemzésében:

 

  • Mi az oldal célja?
  • Milyen a hangulata az oldalnak? Miből következtetsz erre?
  • Ki a célcsoportja az oldalnak? Miből következtetsz erre?
  • Keressetek meg valamilyen információt a honlapon! Például egy szervezet esetében: hol található?
  • Mennyire volt könnyű információhoz jutni a honlapon? Miért?
  • Milyen aloldalakból áll? Szerinted miért?
  • Milyen aloldal lehetne még ezen a honlapon az oldal céljaihoz igazodva? Te milyen aloldalt tennél még a honlapra?
  • Van olyan, amire szerinted nincs szükség? Miért?

 

A honlaptervező munka több körből áll, melyben Rád ismét a koordinátor szerepe vár.

 

1. Döntsétek el közösen, hogy milyen közösség számára készítetek honlapot. Érdemes érveket és ellenérveket gyűjteni a különböző csoportok (roma származású tanulók, osztály, évfolyam, iskola, település stb.) szerint. Az érvelést követően hozzatok konszenzusos döntést. Konszenzusos döntés akkor születik, ha minden résztvevő véleményét kikéri a közösség. A konszenzus nem egyenlő a kompromisszummal, hiszen a konszenzus során a különböző vélemények eredőjében egy olyan döntés jön létre, mely nem lemondással, hanem együttműködéssel születik.

 

2. Ezután brainstorming módszerrel gyűjtsétek össze, hogy milyen elemeket, témákat tartalmazzon az oldal

 

3. Alakítsanak a gyerekek 3-4 fős csoportokat, melyek közösen dolgozzák ki az altémákat.

Például:

a. Logó/címer

b. Főoldal

c. Hírek

d. Tagok

e. Képgyűjtemény/dalgyűjtemény

 

4. Mutassák be a gyerekek egymásnak, hogy az egyes csoportok mit dolgoztak ki saját részfeladatuk elvégzése során

 

5. Miután az összes csoport bemutatta a saját tervét, véleményezzék a tanulók egymás munkáját. Ebben a fázisban jelentős a felelősséged, hiszen úgy kell moderálnod a beszélgetést, hogy a vélemények a közös munkát segítsék, senkit ne érjen bántó, a személyének szóló kritika. Erre alkalmas technika, ha a közös megbeszélés elején megállapodtok a keretekben:

  • Mindenki véleményét végighallgatjuk
  • Nem egyszerre, hanem egymás után beszélünk
  • Egy valaki moderál, ő ad szót

Adott időkeretben zajlik a vita – ez abban segít, hogy ne váljon parttalanná. Még akkor is érdemes így szervezni, ha nem sikerül mindent megbeszélni. Ebben az esetben újabb alkalommal lehet folytatni a közös megbeszélést.

Mindenki elmondhatja véleményét, de érdemes úgy fogalmazni, hogy: „én úgy érzem…”, „én azt gondolom…”, „nekem az a véleményem…”, „szerintem…”

Sosem a másik személyéről mondunk véleményt, minden esetben csak az adott ötletről, kezdeményezésről. Például: „Szerintem ez nem jó ötlet mert…”, „Szerintem jobb lenne úgy, ha…”

 

6. Eztuán véglegesítésre kerül a honlapterv

 

7. Végül beszéljétek meg közösen a munka tapasztalatait! Amennyiben lehetősége van az iskolának, csoportnak, érdemes valóban megcsinálni a honlapot! Az oldal fönntartása, folyamatos frissítése, szerkesztése sok tapasztalatot és ismeretet nyújt a gyerekek számára.

 

 

 

Elemzési szempontok:

  • Hogyan érezted magad a közös munka során? Méltatlanul alábecsüljük az érzelmekről való beszélgetést. Nehezen különítjük el az érzelmi okokat és az érzelmeken kívüli, ’objektív’ okokat, mikor együttműködünk vagy éppen konfliktusunk van valakivel. Ha lehetőség van beszélni az érzelmekről, kezelhetőbbé és érthetőbbé válik a helyzet. Az sem mellékes, hogy az érzelmek felszínre hozásával általában nyugodtabbá válik az ember.
  • Mi volt a cél?
  • Mi volt a feladat? Tapasztalat, hogy gyakran összekeverjük a feladatot a céllal. A célok kijelölése aszerint alakul, hogy mi számunkra a fontos a feladatban: mi a prioritás, mit tekintünk sikernek. Feladat és cél - nem mindig választható persze el egymástól - megfogalmazása segít a motiváció megteremtésében, abban, hogy valóban magunkának érezzük a feladatot. Azáltal, hogy azonosítjuk a szerepünket a feladatban, maga a feladatvégzés is nagyobb eséllyel lesz sikeres.
  • Mennyire sikerült elérni a célokat?
  • Mennyire/Hogyan használja föl a honlap a cigányság kulturális elemeit?
  • Kiknek szól elsősorban a honlap (elsődleges célcsoport)? Hogyan sikerült ezt megjeleníteni?
  • Kiknek szól másodsorban a honlap (másodlagos célcsoport)? Hogyan sikerült ezt megjeleníteni?
  • Hogyan lehetett volna sikeresebb a közös munka?
  • Mi volt a jó abban, ahogyan a feladatot elvégeztétek?
  • Volt-e vita a csoporton belül valamiről? Ha igen, miről? Ha nem, miért nem? Hogyan rendeztétek a vitás kérdést?
  • Részt vett-e mindenki a feladatban? Ha igen, hogyan szerveztétek meg? Ha nem, miért nem?
  • Okozott-e valami meglepetést a feladat során?
  • Okozott-e valami nehézséget? Kihez fordultál akkor segítségért? Miért?
  • Mi volt számodra a legérdekesebb benne?
  • Szerinted melyik csoporté volt a legérdekesebb részfeladat? Miért?

 

A tanulók demokratikus vitára sarkallására és moderálására alkalmas módszer:

• Rendkívül sokat segít, ha már a feladat legelején bevonod a gyerekeket. Nem kell anarchiától tartanod, ha közösen állapodtok meg a kertekben, és az ő kívánságaik, szempontjaik is érvényesülnek. Állapodjatok meg  a keretek mellett abban is, hogy ki mit vár és vállal az adott feladattal kapcsolatban – téged is beleértve!

• A közös megbeszélés során figyelj, hogy mindenki elmondhassa, amit szeretne – moderálj. Így lehetőséget adsz a csendesebb gyerekek számára is, hogy elmondhassák a véleményüket és őket is jobban megismerjék a hangosabbak. Ez sokat segíthet az előítéletek csökkentésében.

• Ne legyenek tabu témák. Egy közösség életét bemutató honlap – de bármely más tématerület is – számos olyan részletet tartalmazhat, melyről nem illik beszélni. Kár. Ami a gyerekeket foglalkoztatja, azzal így is úgy is foglalkozni fognak – érdemes segíteni, terelni őket ebben a folyamatban. A cigány kultúrát és társadalmi viszonyokat is rengeteg elhallgatás övezi, mely csak gerjesztője a kölcsönös előítéleteknek és a téves információáramlásnak.

• Kiváló eszközöd lehet a humor!

 

A tanulók gyűjtőmunkájának motiválására és koordinálására alkalmas módszer:

• A gyűjtőmunkára elegendő, de nem túl sok időt érdemes biztosítani. A szűk időkeret a szervezési, feladat-megosztási, kölcsönös felelősségi körökre hívja föl a figyelmet. Vigyázni kell ugyanakkor, hogy túl kevés időt se adj, mert akkor pedig az esélytelenség érzése csökkenti a teljesítményt.

• Érdemes mindig döntési szabadságot hagyni a gyerekeknek, hogy a rendelkezésre álló lehetőségek közül melyikkel szeretnének foglalkozni. Te csak a kereteket add meg, amelyekben aztán ők szabadon mozoghatnak, válogathatnak a lehetőségek között. A keretek megadásakor azonban nagy a felelősséged: ekkor tudsz gondoskodni arról, hogy ismeret- és készségbővítésre is sor kerüljön a munka során, ne csak jó mulatság legyen.

• A szabad témaválasztás lehetőséget ad az önkéntes csoportalakításra is, mely szintén motivációs eszköz.

• A keretekben előzőleg szükséges közösen megállapodni. A keretek/szabályok kialakításába mindenképpen vegyenek részt a gyerekek is, hiszen ezen szabályok betartására kéred őket. Ha magukénak érzik a szabályokat és célokat – ennek kulcsa, hogy véleményüket kikéred, közösen alkotjátok meg őket –, akkor egymástól is elvárják betartásukat, egymást is ösztönzik a munkára. Ennél nagyobb motiváló és közösségformáló erő pedig kevés van.

• Amennyire csak lehetséges, mindig olyan feladatot adj a gyerekeknek, melynek kézzel fogható eredménye van. Az elképzelt, kidolgozott tervek és munkafolyamatok akkor válnak igazán izgalmassá, ha lesz is belőlük valami. 

• A munka eredménye föltölthető ezen honlapra is!

• Mutass pozitív példákat, de ügyelj rá, hogy ne egy már előzőleg létrehozott dolgot kelljen újra létrehozniuk, megismételniük.

• Vigyázni kell, nehogy sérelem érjen a feladat során valakit: gyereket vagy a kérdezett személyt. Ha ennek esélyét látod, a tiltás helyett inkább kezdeményezz erről beszélgetést az érintettel vagy ha olyan a helyzet, az egész csoporttal közösen. A fájdalmak és sérelmek lehetősége jelen van ebben a témakörben is, lehet róluk beszélni, hiszen az élet velejárói. Az elhallgatásnál, tabusításnál alig van ártalmasabb és alattomosabb dolog.

 


A Tesco és a Sanofi az idei Good CSR díjazottak

Budapest, 2011. december 8. Átadták a Good...

Átadták a CSR Hungary Díjakat

Átadták az idei CSR Hungary díjakat: 2011....